26 lutego 2020

Jak wejść w Wielki Post?

Ewa Sztreker

Przed nami kolejny Wielki Post. Czas wyrzeczeń i przygotowania się do tego najważniejszego tygodnia w roku – WIELKIEGO TYGODNIA. Czy wiesz już jak chcesz przeżyć ten czas?

Wielki Post – czym jest?

Najprościej na to pytanie można odpowiedzieć stwierdzieniem, że to okres pokuty i odnowy wewnętrznej. W ciszy swojego serca wejść w głąb siebie, aby poznać się na nowo. Odkryć siebie i podjąć walkę z tym co mnie zniewala. To czas NOWEJ SZANSY, aby zacząć z czystą kartką porządkując swoje życie. Spojrzeć na to co mnie otacza oczami przepełnionymi miłością i w pokorze przyjąć prawdę o sobie samym.

Trzeba, żebyś robił często to, czego nie chcesz,
a rezygnował z tego, czego chcesz.
Innym samo przychodzi to, czego zapragną,
czego ty pragniesz, samo nie przyjdzie. (…)
Inni będą wielcy na ustach ludzi, o tobie będzie milczenie.
O naśladowaniu Chrystusa, Tomasz a Kempis

Na czas Wielkiego Postu przypada nam sześć niedziel bardzo symboliczych. Zaczynamy od 40 dniowego postu Jezusa na pustyni i kuszenia Go przez szatana. (Łk 4, 1-13). To wskazówka i przestroga dla nas, aby wiedzieć jak przestrzegać się przed pokusą. Następnie będzie mieć miejsce Przemienie na Górze Tabor (Łk 9, 28b-36). Jezus pokazuje swoje prawdziwie oblicze. W trzecią niedziele, czyli w połowie kiedy często nasza motywacja ostyga, dostajemy zachętę do wytrwania: „jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. Drzewo figowe, które nie wydaje owococów dostaje kolejną szansę, aby mogło zakwitnąć. (Łk 13, 1-9). Niedziela Laetare zwana w tradycji „niedzielą róż”. To moment wylania Bożej Miłości, która ukochała każdego z nas do szaleństwa. Przypowieść o Marnotrawnym Synu, Miłosiernym Ojcu i Zazdrosnym Synu. (Łk 15, 1-3.11-32). Już jesteśmy prawie na finiszu – piąta niedziela nadziei. Jezus nas nie potępia, nawet jeśli nie wytrwaliśmy, upadliśmy. On nie wątpi w nas i pomaga powstać. To historia Cudzołożnicy. (J 8,1-11). Ostatnia niedziela to procesja z palmami i Męka Jezusa według św. Łukasza.

Szukaj w słowie Ewangelii wsparcia, pomocy i wskazówek, które pomogą Ci przejść przez Wielki Post. W każdą niedziele na fanpage’u Oblicza Kobiety znajdziecie krótki komentarz. Zapraszamy do śledzenia.

POST ale od czego zacząć?

Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty!
Jl 2,12

Znajdź to co Ciebie najbardziej uwiera i przeszkadza. Nazwij to i podejmij trud umartwienia. Zacznij od małych rzeczy i wybierz jedną np. każdego dnia codziennie zmówię tylko jedno Zdrowaś Mario. Wybierz to co pozwoli Ci wytrwać i wyrobić dobry nawyk. Kropla drąży skałę, nie siłą, ale ciągłym kapaniem. Po drugie pamiętaj, aby to było coś istotnego dla Ciebie – niewidoczne dla innych. Ty znasz siebie najlepiej i sama widzisz jak duże postępy robisz. To ma być Twoje z korzyścią dla Ciebie. Po trzecie wyzbyć się z egoizmu, czyli zrezygnować z siebie. Ze swoich przywiązań do tego co przynosi mi niekorzyść, z pragnien tego świata do luksusu, sławy i pieniędzy. Zrezygnować, aby odkryć istotę naszego życia, czyli czystą, nieskalaną MIŁOŚĆ.

Nie umartwiasz się, jeśli jesteś drażliwy; jeśli pochłania cię tylko twój własny egoizm; jeśli podporządkowujesz sobie innych; jeśli nie umiesz zrezygnować z tego, co zbyteczne, a czasem i z tego, co potrzebne; jeśli się smucisz, kiedy sprawy nie ułożą się tak, jak to sobie zaplanowałeś.
To Chrystu Przewodzi św. Josemaria Escriva.

Głównym źródłem umartwień są nasze codzienne obowiązki: porządek, punktualne rozpoczynanie pracy i włożony w nią wysiłek, odkładanie przedmiotów na miejsce. To jest nasze miejsce budowania relacji z Bogiem. Wielkie zmiany w życiu są konsekwencją ścisłej współpracy pomiędzy łaską Boga a wolnością zainteresowanego. (Michael Esparza)

Jak osiągnąć zwycięstwo?

Doskonałe zwycięstwo to zwycięstwo nad sobą.
O naśladowaniu Chrystusa Tomasz a Kempis

Mogłabym zamknąć to w trzech zasadach: 1. Zwróć swoje serce ku Bogu 2. Ciągłe nawracanie się 3. Gotowość do działania. Prawdziwa zmiana wyraża się przez nasze postępowanie. Nasze ciało jest zewnętrzną twierdzą, która chroni cenny diament jaką jest nasza dusza. Z wielkości człowieka bez Boga pozostaje jedynie garstka prochu. (Francisco Fernandez Carvajal).

Synu, nie załamuj się z powodu trudów, jakie podjąłeś dla mnie, nie zniechęcaj się żadnym cierpieniem,
ale w każdym wypadku niech cię wspiera i pociesza myśl o mojej obietnicy.
O naśladowaniu Chrystusa, Tomasz a Kempis

Droga do doskonałości

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych wyzwaniu: Droga do doskonałości– 40 dni do zmiany, które organizujemy w ramach Oblicza Kobiety. Będą one podzielone na 4 części tak jak nasze Filary: Piękna, Mądra, Świadoma, Kobieta Sukcesu i każdej poświęcimy 10 dni. Codziennie w naszych relacjach na instagramie znajdziecie dla siebie zadania, inspiracje i krótkie komentarze.

ZACZYNAMY W ŚRODĘ POPIELCOWĄ 26 lutego 2020 r. LIVEM O GODZ. 20:30 na instagramie! (KLIKNIJ TUTAJ)


Ewa Sztreker

Jurystka z duszą przedsiębiorcy i sercem prospołecznym. Katoliczka z przywiązaniem do tradycji. Marzycielka, zakochana w powieściach historycznych oraz prawniczych. Autorka bloga: powołanadobuntu.pl oraz twórczyni projektu Oblicza kobiety. W wolnych chwilach uwielbia długie filozoficzne rozmowy.

Powiązane treści