14 maja 2020

Katoliczka a feminizm – jak walczyć o prawa kobiet?

Oblicza Kobiety

W trakcie promocji naszego kolejnego spotkania w ramach akcji #zostańwdomuidziałaj #obliczaonline temat wywołał wiele emocji  i zaczęła się inspirująca dyskusja.  Z jednej strony jak katoliczka może nazywać siebie feministką? Przecież feminizm wyklucza kobiecość! Kojarzy nam się zbyt jednoznacznie z obecnymi liberalnymi hasłami, stojącymi w opozycji do naszej wiary, atakiem w kierunku mężczyzn oraz kościoła. A z drugiej w wielu kobietach pojawia się duch walki o swoje prawa i możliwość stanowienia na swój temat.

Czym jest feminizm?

Feminizm w początkowej fazie był faktyczną walką o prawa dla kobiet na wielu przestrzeniach. Obecnie „odmian feminizmu jest bardzo wiele i stąd bierze się problem z bardzo dużego rozmycia związanego ze słowem feminizm.  Feminizmów było i jest wiele, a szkoda, bo może wystarczyłby jeden, taki, który walczyłby o prawdziwą godność kobiety, o to, by kobieta mogła być kobietą i za tę kobiecość była doceniana.” (Katarzyna Marciniak – Serce Kobiety)

Nowy feminizm

Czy my katoliczki możemy walczyć o swoje prawa i nazwać siebie feministkami? Jan Paweł II zachęcał kobiety, aby przeciwstawiały się niesprawiedliwości, aby kobiety nie ulegały przy tym maskulinizacji, a skupiały się na odkrywaniu własnej swojej kobiecości.

Evangelium vitae

W dziele kształtowania nowej kultury sprzyjającej życiu, kobiety mają do odegrania rolę wyjątkową, a może i decydującą, w sferze myśli i działania: mają stawać się promotorkami „nowego feminizmu”, który nie ulega pokusie naśladowania modeli „maskulinizmu”, ale umie rozpoznać i wyrazić autentyczny geniusz kobiecy we wszystkich przejawach życia społecznego, działając na rzecz przezwyciężania wszelkich form dyskryminacji, przemocy i wyzysku. (…) Jesteście powołane, aby dawać świadectwo prawdziwej miłości — tego daru z siebie i tego przyjęcia drugiego człowieka, które dokonują się w sposób szczególny we wspólnocie małżeńskiej, ale które muszą stanowić istotę każdej innej więzi między osobami.

Katoliczka a feminizm – jak walczyć o prawa kobiet? 

Zapraszamy Was do wysłuchania kolejnej rozmowy z naszym gościem specjalnym. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania:

  • Jaki powinien być dziś główny cel feministek? O co powinny się najbardziej troszczyć? Jak powinien wyglądać feminizm?
  • Czym jest ten Geniusz Kobiety i na czym on polega?
  • Jaka jest obecnie rola kobiety we współczesnym świecie?
  • Jaka powinna być rola mężczyzny w życiu kobiety? Jak powinien on ją wspierać?
  • Jakich kobiet potrzebujemy?
  • Czy my dziś jako kobiety mamy o co walczyć?

Kobiety rozumieją nie tylko intelektem, ale także sercem.
Edyta Stein

Nasz gość specjalny:
Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

prawnik, psycholog, publicystka, zaangażowana w inicjatywy w obronie życia człowieka na każdym etapie rozwoju oraz w obronę małżeństwa i rodziny. Autorka i współautorka 13 książek o człowieku, relacjach międzyludzkich i więzi z Bogiem. Żona, mama dwóch dziewczynek.

Zachęcamy Was do obejrzenia oraz aktywnego udziału i włączenia się do naszej  rozmowy. Twoje zdanie i opinia jest dla nas bardzo ważna.

Katoliczka a feminizm – jak walczyć o prawa kobiet? (online)

Katoliczka a feminizm – jak walczyć o prawa kobiet? (online)gość specjalny: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

Opublikowany przez Oblicza Kobiety Czwartek, 14 maja 2020

 

„Kobieta musi po pierwsze przyjąć to, że jest kobietą, po drugie – poznać co to znaczy i zrozumieć odpowiedzialność za kobiecość”. Wanda Półtawska


Oblicza Kobiety

Niech świat na nowo odkryje piękno kobiety!

Powiązane treści