20 września 2019

Czas na las

Oblicza Kobiety

Czas na las – wyprawy leśne to rodzinna inicjatywa, której celem jest rozkochanie ludzi w lesie i pokazanie im praw natury w taki sposób by nie zakłócało to autonomii lasu.  Prowadzący, Rafał, jest edukatorem leśnym, członkiem Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu i Trenerem Etyki Outdoorowej. Jednak “Czas na las – wyprawy leśne” to nie tylko firma rodzinna. “Czas na las” to pasja, to wiara, to akceptacja, to wydarzenia, to miejscea przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy tworzą atmosferę.

Magda i Rafał Karpienia są małżeństwem od 12 lat. Mają trójkę dzieci, które uczą w domu, dwa koty i wielkiego psa. Choć ich całe życie związane było z miastem, to w sercach tkwiła nieukojona tęsknota za naturą. Pragnienie silniejsze niż cokolwiek innego doprowadziło ich do punktu, w którym porzucili miasto, etaty i dotychczasowe życie by zamieszkać w środku lasu. Tu powoli budują swój dom i tu otworzyli firmę.

Ich zawodowe drogi były różne. Rafał jest teologiem, który pracował w transporcie. Magda wydała książkę, prowadzi Szkołę Rodzenia, pomaga kobietom odnaleźć ich własną drogę w macierzyństwie. Pozornie tematy nie do połączenia. Jednak to co jest ich małżeńską pasją to….las i życie w bliskości natury. A także uważność i otwartość na drugiego człowieka. Każdego gościa witają jak przyjaciela, cechuje ich otwartość i uśmiech. Choć nie zapewniają regularnych noclegów to można z nimi przenocować w hamakach w lesie, lub spędzić dzień napełniając się atmosferą odpoczynku i akceptacji, a przy okazji wiedzy, którą Rafał na każdym kroku sypie jak z rękawa. Doświadczenie Magdy w pracy z ludźmi i pasja Rafała do lasu daje mieszankę, która zachwyca niejednego. Ich profil na FB pełen jest rekomendacji od ludzi urzeczonych prostotą ich życia i miłości.

Wydarzenia

Ich pomysłem na zarobek jest organizacja wydarzeń, które wyciągną ludzi do lasu. Oderwą dzieci od technologii, a dorosłych od krzeseł. Kilkunastokilometrowe spacery, rąbanie drewna, ściąganie soku z brzozy, robienie kawy z żołędzi to tylko drobna część tego co proponują. To z nimi nauczycie się piec chleb, dowiecie się co można bezpiecznie zjeść w lesie, wystrugacie z drewna nóż czy poznacie zasady tropienia. Granica wieku nie ma dla nich znaczenia – najmłodszy uczestnik ich wydarzeń miał 2 tygodnie, najstarszy – 70 lat. U nich 4latki samodzielnie pracują siekierą budując własne poczucie pewności i samodzielności, a młodzież uczy się jak używać technologii do poznawania natury. Kobiety razem z Magdą przeżywają zalew estrogenu podczas spotkania Leśnych Babek, z Rafałem zaś każdy może doświadczyć survivalowej przygody w trakcie Weekendów Surviwlas. Organizują też warsztaty dotyczące budowania relacji łącząc to ze swobodnym przebywaniem w otoczeniu przepięknej natury.
Organizują również Leśne urodziny, wieczory kawalerskie i panieńskie. Ich wydarzenia to czas wolny od tytoniu i alkoholu. Ich głowy pełne są pomysłów by o każdej porze roku zapewnić ludziom atrakcyjny czas w lesie. Dodatkowo dbają też o wydarzenia związane z rokiem liturgicznym – organizują Ekstremalną Drogę Krzyżową, Spacer z różańcem w październiku, majowe nabożeństwa pod kapliczką, którą ustawili przed domem czy Wielkopostne spacery w milczeniu. Na każdym wydarzeniu w zwykły, naturalny sposób świadczą swoją wiarą.

Poza wydarzeniami Magda z Rafałem niedługo uruchomią sklep internetowy. Będą sprzedawać wypalaną dla nich specjalnie kawę (bo również z przygotowywania pysznej kawy słynie pośród klientów Rafał), w planach natomiast mają ebooki, koszulki i inne ciekawe gadżety.

Miejsce

Kiedy zamieszkali na terenie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego, wiedzieli że Pan Bóg nie postawił ich tam bez powodu. Że miał plan i cel by nie tylko przemieniać ich życie, ale dzięki nim docierać też do innych ludzi. Okolica, w której mieszkają obfituje w zwierzęta i ślady ich obecności – wilki, łosie, jelenie, sarny, bobry, borsuki, ptaki drapieżne…. Do tego wyjątkowo czyste powietrze i zróżnicowana roślinność.  Przepiękna, spokojna okolica bardzo pomaga Magdzie i Rafałowi w rozwijaniu ich działalności. Nie raz odebrali już informację, że czas z nimi w lesie odrodził małżeństwo, pomógł odnaleźć drogę do Boga, czy przyniósł ukojenie.
Jednak kluczowym nie jest miejsce, tylko właśnie ich podejście do drugiego człowieka. Bo jak piszą na swojej stronie – otulają lasem i koją sercem.

Ich działania możecie podejrzeć na stronie www.twojczasnalas.pl , na ich Facebooku i Instagramie.
A jeśli chcecie wesprzeć działania Magdy i Rafała możecie zajrzeć do profilu na Patronite www.patronite.pl/czasnalas

 


Oblicza Kobiety

Niech świat na nowo odkryje piękno kobiety!

Powiązane treści