Walentynki – święto zakochanych już za kilka dni. Dzień zakochanych obchodzony jest tradycyjnie 14 lutego w dniu imienin św. Walentego. Czy zastanawialiście się dlaczego właśnie ten święty został patronem zakochanych? Czytajcie dalej!
Kim był św. Walenty?
Wbrew powszechnym przekonaniom św. Walenty nie jest jedynym patronem zakochanych. Za to z pewnością, dzięki kulturze masowej, najpopularniejszym. A zatem kim był św. Walenty? Kapłanem-męczennikiem żyjącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Za udzielanie ślubów (w tamtych czasach za sprawą dekretu cesarza Klaudiusza II Gota zawieranie związków małżeńskich było zakazane) i głoszenie Słowa Bożego został wtrącony do więzienia. Tam nawrócił strażnika i uzdrowił jego córkę (według różnych źródeł dziewczyna była epileptyczką lub straciła wzrok) za co został skazany na karę śmierci. Jak głosi legenda przed wykonaniem wyroku, Walenty przekazał dziewczynie list, który miał kształt serca z podpisem od Twojego Walentego.
Patron zakochanych
Egzekucja świętego oraz związana z nią romantyczna historia zbiegła się w czasie z Lupercaliami (świętem starożytnych Rzymian podobnym do współczesnych walentynek). Lupercalia, zwane inaczej Dniem Płodności, obchodzone były 15 lutego. W przeddzień święta starożytni Rzymianie organizowali „miłosną loterię” – Rzymianki zapisywały swoje imiona na skrawkach pergaminu i wrzucały je do dzbana, rzymscy młodzieńcy losowali imiona dziewcząt. Taki „los” często był początkiem wielkiej miłości. Historia św. Walentego, data związana z obchodami świąt miłosnych w Starożytnym Rzymie – sprawiły, że Walenty zaczął być uważany za patrona zakochanych a do jego świątyni we Włoszech przychodzili pielgrzymi szukający miłości i proszący o wstawiennictwo.
W Europie Zachodniej Walentynki obchodzone są już od średniowiecza. Dziewczęta wypatrywały ptaków, które symbolizowały wyjście za mąż. W XVI w. w dniu św. Walentego we Francji zapoczątkowano obdarowywanie kobiet kwiatami. W XIX wieku Walentynki dotarły do Stanów Zjednoczonych – to właśnie tam po raz pierwszy wysyłano (na początku anonimowe) liściki (później gotowe karty) z wyznaniem miłości (w USA – takie kartki podpisywano „zgadnij kto”, natomiast w Europie „Twój Walenty”).
Z biegiem czasu kult św. Walentego stawał się coraz bardziej powszechny i znalazł miejsce w kulturze masowej w postaci współczesnych walentynek. Na koniec modlitwa do św. Walentego:
Modlitwa do św. Walentego
Święty Walenty, opiekunie tych,
którzy się kochają i darzą przyjaźnią,
Ty który z narażeniem życia urzeczywistniłeś
i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju,
Ty, który dzięki męczeństwu przyjętemu
z miłości zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności,
nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę.
W obliczu rozdarć i podziałów na świecie daj nam
zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu,
abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami
miłości Boga.
Niech ożywiają w nas miłość, przyjaźń
i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężyć
życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga,
który jest źródłem wszelkiej miłości i
wszelkiego piękna i który żyje i króluje
na wieki wieków.
Amen.
Jeśli szukasz propozycji na Walentynki mamy dla Was wyjątkowe wydarzenia w kawiarni Agere Contra:
- 14 lutego 2020 r. Walentynkowa Impreza Chrześcijańskich Singli
- 15 lutego 2020 r. Walentynkowa Impreza dla Par