25 listopada 2019

Duszpasterstwo Kobiet w Porszewicach

Oblicza Kobiety

Dwa dni intensywnej pracy, rozmów i wymiany doświadczenia. Ponad 60 osób z całej Polski reprezentujących inicjatywy dla kobiet w Kościele Katolickim: kapłani oraz kobiety, w tym siostry zakonne. Czas głębokiej modlitwy i osobistej refleksji. Pierwsze historyczne warsztaty w ramach Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci.

Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej „Uroczysko Porszewice” w dniach 16 i 17 listopada odbyło się spotkanie pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki – delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. W czterech grupach prowadzono burzliwe obrady dot. modelu duszpasterstwa kobiet, roli kapłana w nim oraz formacji skierowanej do kobiet. W jednej z grup, piastując stanowisko sekretarza, brała aktywnie udział Ewa Sztreker reprezentując w szczególności projekt naszej FundacjiOblicza kobiety.

Rola i miejsce kobiety w Kościele

Pierwsza sesja obrad dotyczyła modelu duszpasterstwa kobiet oraz roli kobiety w życiu rodzinnym jak i kościoła. W tematykę zagadnień wprowadził nas ks. Dominik Chmielewski SDB, doktor teologii duchowości, ewangelizator i współtwórca maryjnej wspólnoty dla mężczyzn „Wojownicy Maryi”, autor wielu książek i publikacji cieszących się dużym zainteresowaniem.

Bez zwątpienia rola kobiety jest olbrzymia i kluczowa. Jest ona świadkiem relacji i tą, która inicjuje spotkanie tworząc przestrzeń do budowania relacji. Kobieta jest rodzicielką w różnych wymiarach, zarówno w tym fizycznym jak i duchowym. Nosi życie i daje życie. Jednak, aby kobieta inicjowała życie religijne musi zacząć od siebie, swojej indywidualnej relacji z Bogiem, modlitwy, Adoracji, Eucharystii.

Jakich duszpasterzy nam dziś potrzeba?

Prelekcja  s. Anny Pudełko AP przybliżyła nam temat wzajemnej współpracy pomiędzy duszpasterzami i kobietami. Zwróciła uwagę na trzy rodzaje przestrzeni w tych relacjach: towarzyszenia, współpracy i przyjaźni. Uwrażliwiła nas na szereg stereotypów utrudniających wzajemne działania na tej linii. Kapłan towarzysząc pomaga nam rozwijać nasz świat duchowy, abyśmy mogły się nim dzielić z innymi. Potrzeba obudzić swoje serce, aby móc przekazać dalej innym swoją wiarę. Siostra Anna podkreśliła jak priorytetowe jest duszpasterstwo kobiet i rola obecnych w nim kapłanów bez reszty oddanych Bogu.

Wspólnie tworzyliśmy idealny portret duszpasterza oraz zastanawialiśmy się jakiego potrzebujemy nawzajem wsparcia.

Akcenty w formacji dla kobiet

„Gdzie nie ma proroczej wizji tam ginie lud” (Księga Przysłów)

Na koniec przyjrzeliśmy się z bliska formacji jaka jest potrzeba współczesnym kobietom i wyzwaniom, które stawia nam świat. W ten temat wprowadziła nas Irena Neumueler, prezes Fundacji „Status Feminae”, autorka licznych projektów rozwojowych dla kobiet. Zwróciła uwagę na konieczność odkrywania swojego powołania i realizowania go w życiu. Potrzeba kobiet pełnych ducha, które będą przeniknięte Ewangelią. Tylko wówczas możemy mieć dobry wpływ na przemianę świata. Istotne jest, aby znać swoją tożsamość i wartość, to kim jestem i jakie jest źródło mojego życia.

I co dalej?

Na wniosek ks. bpa Wiesława Szlachetki na spotkaniu Episkopatu ustalono, że co roku w każdą niedziele poprzedzającą Dzień Matki organizowana będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. Zapiszcie koniecznie datę 24 maja 2020 r.! To będzie PIĘKNE święto pokazujące prawdziwe oblicze kobiecości.

Zapowiedziane zostały już kolejne daty i tematy spotkań, które mają odbywać się regularnie w ramach działań Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Czas kobiet

Mocno zainspirowane tym weekendowym wydarzeniem postanowiłyśmy stworzyć grupę na facebooku: „Katolickie wydarzenia dla kobiet” . Powstała ona w celu zamieszczania informacji o wydarzeniach organizowanych dla katolickich kobiet w całej Polsce. Chcemy wspólnie wspierać się w naszych działaniach i pomagać sobie nawzajem. Śmiało dołączajcie, wrzucajcie wydarzenia, które organizujecie, zapraszajcie kobiety, które mogłyby być nimi zainteresowane. Zaprezentujmy światu jak wiele inicjatyw jest organizowanych i śmiało pokażmy im SIŁĘ i POTENCJAŁ kobiet, bo to przecież #czaskobiet!

 


Oblicza Kobiety

Niech świat na nowo odkryje piękno kobiety!

Powiązane treści