26 maja 2020

Duchowy wymiar macierzyństwa

Ewa Sztreker

„Duchowe macierzyństwo nie zamyka się w granicach fizycznych relacji bycia żoną i matką, lecz rozciąga się na wszystkich ludzi pojawiających się w polu widzenia kobiety” św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein).

Macierzyństwo ma wiele wymiarów. Nie tylko ten na linii mama-dziecko. To coś instynktownie wrodzone w każdą kobietę. Chociaż obecnie za wszelką cenę świat stara się wmówić młodym dziewczynom, że tak nie jest.

Duchowy wymiar macierzyństwa

Każda kobieta ma swoje charakterystyczne cechy i szczególne dary. Naturalnym przeznaczeniem każdej kobiety jest rozwijanie w należyty sposób swoich talentów. Sensem naszego życia jest odkrywanie swojego powołania. Każda z nas została stworzona do wykonania przeznaczonego tylko dla niej szczególnego zadania. Odkrywamy je przez wsłuchiwanie się w pragnienia naszego serca, rozwój naszych pasji i podążanie za marzeniami.

W naturze każdej kobiety wpisane jest towarzyszenie drugiemu człowiekowi. Mamy wrodzony dar współodczuwania,  gotowości służenia, rozumienia miłością czy wspierania radą.

Macierzyństwo to wrażliwość serca na drugiego człowieka. To troska o najbliższych, wsparcie i obecność w codzienności. Towarzyszenie zarówno w chwilach smutku, trudności jak i sukcesów, radości.

Mama jako przyjaciółka

Za chwilę, pod koniec czerwca miną dwa lata od śmierci mojej mamy. To ona mnie inspirowała, uczyła odkrywania swojego piękna i zachęcała do pójścia za głosem swojego serca. Często się kłóciłyśmy o drobiazgi, a potem płacząc godziłyśmy, bo przecież obu nam zależało na sobie nawzajem. Dwa lata temu właśnie w Dzień Mamy na miesiąc przed jej odejściem, zdążyłam powiedzieć coś najbardziej cennego dla nas obu: Jesteś moją przyjaciółką.

Wspierajmy się nawzajem

Bardzo się bałam jak dam sobie rady bez maminego wsparcia. Bez telefonu o to w jakiej temperaturze piec mięso. Bez przytulenia, kiedy będzie mi smutno. Bez jej cennych porad i wskazówek. I nagle na mojej drodze pojawiły się wyjątkowe kobiety, które objęły mnie swoim macierzyńskim płaszczem i okazały niezwykle wsparcie. To moja bratowa, moje przyjaciółki, siostry zakonne czy kobiety, które poznaję tworząc projekt Oblicza Kobiety.

My kobiety najlepiej siebie rozumiemy, nawet jeśli różni nas wiek, doświadczenie czy charakter. Dlatego tak ważne, abyśmy były każdego dnia dla siebie wsparciem i siłą. Nie krytykując się wzajemnie ani potępiając, a obdarzając wyrozumiałością i matczyną miłością.

W Dzień Mamy pamiętaj – JESTEŚ WYJĄTKOWA

Dziś w Dzień Mamy życzę każdej z Was, abyście odkrywały siebie, swój własny, indywidualny wymiar kobiecości. Aby każda z Was potrafiła dostrzec swoje piękno i niezwykły potencjał.

Przyjaciółka w trakcie porannej rozmowy powiedziała mi: Ewa pamiętaj, że jesteś wyjątkowa i nie pozwól uwierzyć, że jest inaczej. Przekazuje te słowa również i Wam.

Macierzyństwo ma wiele wymiarów. Nie tylko ten na linii mama-dziecko. To coś instynktownie wrodzone w każdą…

Opublikowany przez Oblicza Kobiety Wtorek, 26 maja 2020


Ewa Sztreker

Jurystka z duszą przedsiębiorcy i sercem prospołecznym. Katoliczka z przywiązaniem do tradycji. Marzycielka, zakochana w powieściach historycznych oraz prawniczych. Autorka bloga: powołanadobuntu.pl oraz twórczyni projektu Oblicza kobiety. W wolnych chwilach uwielbia długie filozoficzne rozmowy.

Powiązane treści